2022 Rokiem Rzemiosła w województwie śląskim

15 listopada radni Sejmiku zdecydowali, że rok 2022 będzie w województwie śląskim Rokiem Rzemiosła. W uzasadnieniu uchwały napisano, że rzemiosło jest jednym z filarów tradycji polskiej kultury i rozwoju przedsiębiorczości. Podkreślono również, że to nie tylko wyjątkowa dziedzina narodowej gospodarki, lecz również istotna organizacja społeczna i zawodowa. „Nie bez znaczenia jest wymiar edukacyjny działalności rzemieślniczej, zwłaszcza że najważniejszym zadaniem organizacji zrzeszających rzemieślników jest nauczanie zawodu. Rzemiosło, kojarzone zazwyczaj z rękodziełem jest również prekursorem we wdrażaniu wielu nowatorskich rozwiązań oraz nowoczesnych technologii” podano w uzasadnieniu.

Ustanowienie 2022 roku Rokiem Rzemiosła powinno również znacząco przyczynić się do popularyzacji tradycyjnego rzemiosła w naszym województwie, będącym ważnym regionem na mapie gospodarczej Polski, z głęboko zakorzenionymi tradycjami rzemieślniczymi, rękodzielniczymi i wytwórczymi.